Zastanawialiście się kiedyś jak to jest że fotograf znalazł się w odpowiednim miejscu oraz czasie i uchwycił wyjątkowy moment na zdjęciu?
W wielu przypadkach to kwestia szczęścia, jednak zawsze szczęściu możemy pomóc. Warto znać narzędzia dzięki którym możemy zaplanować i zrealizować swoją wizję, a przy okazji zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na nieudane próby.
Poniżej przedstawiam kilka aplikacji/programów dzięki którym przeniesiecie Wasze fotografowanie w nowy wymiar przygody.
Planowanie i przygotowania
1. Google Earth
Jedna z moim ulubionych aplikacji, która pozwala przeglądać zdjęcia satelitarne całego globu oraz informacje geograficzne, zdjęcia użytkowników, punkty POI i wiele innych. Pierwsze wydanie miało miejsce w 2001 roku (tak, tak – 17 lat temu!). Obecnie dostępna jest za darmo dla wszystkich platform : Windows, Android, iOS
Dzięki niej możemy znaleźć konkretne miejsce za pomocą wbudowanej wyszukiwarki, przeglądać teren, poszukać pobliskiego parkingu itp. Dodatkowo mamy dostęp do nawigacji 3D, możemy mierzyć odległości od punktu do punktu, a nawet skorzystać z widoku Street View oraz symulatora lotu. Idealne narzędzie by zapoznać się z terenem jeszcze przed przybyciem na miejsce.
2. The Photographer's Ephemeris (w skrócie TPE)
Skoro znamy już miejsce, które chcemy odwiedzić z aparatem warto zorientować się jakich warunków oświetleniowych możemy się spodziewać w konkretnej lokalizacji oraz z góry ustalonej dowolnej dacie. Tu z pomocą przychodzi prosta i intuicyjna aplikacja dzięki której możemy sprawdzić godziny wschodów i zachodów (zarówno słońca jak i księżyca), złotych i niebieskich godzin oraz określić dokładnie, w którym miejscu (azymucie) będzie miało to miejsce.
Świetna aplikacja, której używam od lat przede wszystkim za sprawą darmowej wersji na komputery stacjonarne (wystarczy przeglądarka i dostęp do Internetu).
Wersje mobilne dostępne są za opłatą.
3. Exsate Golden Hour
Kolejne bardzo przydatna aplikacja dla fotografów w działaniu podobna do TPE, ale absolutnie za darmo. W przejrzysty sposób określa warunki na wybrany dzień i określoną lokalizację.
Jej dodatkową zaletą jest powiązanie aplikacji z serwisem pogodowym oraz wbudowany moduł do wyszukiwania według określonych wytycznych np. zachód słońca w danym azymucie. Bardzo popularna wśród fotografów nie tylko krajobrazu.
Ograniczeniem darmowej wersji jest możliwość planowania jedynie na rok do przodu.
4. Photopills
Program kombajn. Ma praktycznie wszystko co potrzebne, aby zaplanować wyjątkową sesję. Używam go dopiero od roku gdyż wcześniej dostępny był jedynie w wersji na iOS. Od marca 2017 roku użytkownicy Androida mogą korzystać z pełni funkcji, które oferuje. Aplikacja daje możliwość planowania zarówno w domu jak i w konkretnej lokalizacji. Potrafi wszystko co TPE i Exsate razem wzięte, a ponadto posiada rozbudowaną funkcję planowania w połączeniu z rozszerzoną rzeczywistością (Augmented Reality dalej AR). AR pozwala zwizualizować na ekranie smartfona pozycje słońca, księżyca, drogi mlecznej wraz z ich ścieżką ruchu i to bez względu na czas i lokalizację. Must have w fotografii krajobrazu. Jedyny jego minus to cena – 9,99$, ale szczerze mówiąc warto wydać i wesprzeć twórców, aby aplikacja była wciąż rozwijana.
5. Exposure Calculator
Mała i intuicyjna aplikacja do obliczania czasu ekspozycji podczas korzystaniu z filtrów szarych ND. Zasada jej działania jest prosta. Najpierw odczytujemy parametry ekspozycji bez nałożonego filtra, wpisujemy do aplikacji i już wiemy wynikowo czego się spodziewać po nałożeniu np. filtra ND1000. Osobiście do wyników czasu naświetlania dodaję 10-20% wskazanego czasu co daje w moim odczuciu lepsze wyniki.
Aplikacja jest darmowa oraz posiada wbudowany licznik czasu (timer).
- funkcjonalność dostępna również w Photopills
6. Light Pollution Map
Czasami zdarza się, że szukamy bardzo ciemnego nieba dla naszych fotograficznych obserwacji gwiazd czy drogi mlecznej. W zależności od wybranego miejsca musimy liczyć się z zanieczyszczeniem światłem (light pollution), które niestety potrafi uniemożliwić zrobienie dobrego zdjęcia lub przeszkodzić naszym planom.
Swego czasu szukałem odpowiedniej aplikacji na telefon. Niestety żadna z dostępnych opcji nie przypadła mi do gustu. Zanieczyszczenie światłem sprawdzam na świetnym serwisie internetowym mieszczącym się pod adresem: https://www.lightpollutionmap.info/
Dostęp za pomocą przeglądarki jest darmowy.
- ograniczona funkcjonalność dostępna również w TPE
Powyższe programy/aplikacje z całą pewnością pomogą Wam zaplanować wyjątkową sesję fotograficzną i to nawet na rok do przodu …
Jednak do szczęścia potrzebujemy również odpowiednich warunków pogodowych. Nie będziemy w stanie uchwycić gwiazd czy też drogi mlecznej gdy mamy w pełni zachmurzone niebo.
Poniżej znajdziecie zestaw 3 aplikacji, które przez ostatnie kilka lat najmniej mnie zawodziły. Każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i przydatna, ale jak to z pogodą bywa, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jej z dużym wyprzedzeniem. Używam trzech jednocześnie, sprawdzając na ile modele pogodowe w nich zaszyte są ze sobą zgodne. Gdy wszystkie twierdzą, że dzisiejsze niebo będzie bezchmurne istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie.
7. Pogoda & Radar
8. Windy
Górskie szczyty
Pewnie nie raz podczas wędrówki po górskich szlakach zadaliście sobie pytanie: co to za szczyt widoczny w oddali? Ile ma metrów wysokości?
W dobie Internetu i rozszerzonej rzeczywistości nie ma obecnie najmniejszego problemu, aby brak wiedzy szybko nadrobić z pomocą odpowiedniej aplikacji. Osobiście używam dwóch aplikacji o zbliżonych funkcjonalnościach i ze spokojnym sumieniem mogę je polecić.
Nocne niebo
A co byście powiedzieli na darmowe planetarium dostępne cały czas pod ręką?
Dzięki któremu oglądalibyście gwiazdy, planety, mgławice, gwiazdozbiory, drogę mleczną i wiele, wiele innych obiektów nieba ?
Mam dla Was dobrą informację – jest to możliwe! Poniżej znajdziecie dwie aplikacje, które według mnie najlepiej się do tego celu nadają. Dzięki nim można m.in. określić gdzie i kiedy będzie widoczne centrum drogi mlecznej.
12. Stellarium
Zorza polarna
Jedno z piękniejszych zjawisk na nocnym niebie – zorza polarna. Będąc zimą gdzieś na dalekiej północy (np. Norwegia, Islandia) warto zainstalować w telefonie poniższe aplikacje. Bez względu na to którą wybierzecie będziecie mogli obserwować jak zmienia się prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy nad danym terenem, jakie są krótkoterminowe prognozy. Obie aplikacje obsługują automatyczne systemy powiadomień i są w pełni darmowe.
Dodatkowo dla osób wybierających się na Islandię zamieściłem w zestawieniu internetowy islandzki serwis meteorologiczny, który wyjątkowo dobrze sprawdził się na moich fotowyprawach.
Tytułem podsumowania
Jeśli zapytasz mnie ile poświęcam czasu na planowanie, odpowiem "Sporo".
Planowanie traktuję jako miłą zapowiedź samego pleneru. Dzięki powyższym aplikacjom jestem w stanie wybrać najlepszy czas, miejsce i warunki w celu zrealizowania fotograficznej wizji. Im dłużej siedzę przy planach tym częściej mam wrażenie, już na miejscu pleneru, że znam je całkiem dobrze.
Czynnik które należy uwzględnić podczas planowania plenerów :
- miejsce (ukształtowanie terenu i okolice),
- czas (konkretny dzień roku),
- prognoza pogody,
- godziny wschodów i zachodów słońca oraz księżyca,
- pozycja słońca i księżyca (wysokość nad horyzontem i azymut),
- faza księżyca,
- pozycja planet, gwiazd, drogi mlecznej i jej centrum,
- zanieczyszczenie światłem,
- pływy morskie ...
Dzięki opisanym w artykule aplikacjom jest to możliwe!
Życzę powodzenia na plenerach! 🙂
Bonus
Pssst...
Teraz zdradzę Wam mój największy sekret.
Należę do tego grona ludzi dla których praca (planowanie chociażby) na małym ekranie telefonu to udręka [Nie, to jeszcze nie ten sekret]. Mało widać, oczy się szybko męczą, bateria pada w najmniej oczekiwanym momencie ...
Wiecie, że każdą, powtarzam absolutnie każdą androidową aplikację możecie uruchamiać na komputerze stacjonarnym?
Nieźle brzmi przeglądanie apek na 24-calowym monitorze, prawda? 🙂
BlueStack
- tak nazywa się program dzięki, któremu każda Wasza aplikacja, nie ważne czy darmowa czy płatna, może zostać uruchomiona na komputerze stacjonarnym. BlueStacks to nic innego jak emulator Androida dzięki któremu macie dostęp do swojego konta w Google Play i wszystkich aplikacji. W dodatku za DARMO.
Jeśli powyższy tekst uznacie za ciekawy lub przydatny - podzielcie się linkiem ze znajomymi! Będzie mi bardzo miło.